Химичният пилинг и студените месеци


Не е тайна, че сияйната лятна кожа се подготвя още през зимата! Студените дни са най-подходящият момент за извършване на определени естетични процедури. От лазерната епилация, хидратиратиращите терапии, лечение на пигментации, до белезите.
Химичният пилинг е една от тези естетични процедури.

Химичният пилинг е процедура, която следва да се извършва само от медицински лица! Може да бъде както с естетична насоченост, така и с лечебна цел. Чудесна е, защото таргетира едновременно както фини линии и бръчки, намалява размера на порите, така и се справя успешно с пигментации по лице, ръце, деколте. Намалява излишния себум и коригира белези от акне, шарка и други.

Химичният пилинг доста по-често се прилага именно с лечебна цел – за намаляване на възпалителните промени при акне, както и за редуциране на белезите, които остават след преминаване на активната фаза на заболяването.

Как се постига ефектът? Целим контролирано увреждане на кожата, благодарение на усилената ексфолиация, предизвикана от химичните агенти. Това от своя страна води до освобождаване на цитокини и медиатори на възпалението, пролиферация на кожни клетки и реорганизация на структурните елементи, което води до образуване на нов колаген. Крайният резултат е клинично подобрен външен вид на кожата, намалени линии и бръчици, значително намаляване на пигментациите и освежен, младежки вид на лицето.

Или, общо казано, целта на химичния пилинг е да премахне слой увредена кожа с конкретна дебелина, последва се от период на възстановяване и заздравяване, и накрая – подмладяване. Кожата е “нова”, еластична и мека.

Дълбокият пилинг с Трихлороцетна киселина повлиява по-дълбоки линии и бръчки, редуцира белезите от акне, които остават след преминаване на активната фаза на заболяването, и премахва по-тъмните пигментации.

За кого е подходяща процедура с химичен пилинг?
– пигментации – мелзама, постинфламаторна хиперпигментация, лунички, лентиго.
– aкне – белези, пигментации, комединно акне, акне вулгарис (средна до тежкa форма)
– eстетични индикации – фотоувредена кожа, фини повърхностни бръчки, разширени пори, повърхностни белези.

След процедурата кожата става значително по-чувствителна, което налага специални грижи за нея до момента на пълното й възстановяване. Този период протича по различен начин – в зависимост от дълбочината на пилинга.
И ще Ви бъде подробно разяснен по време на консултация с лекаря.

При повърхностния пилинг кожата е леко до умерено зачервена за период от няколко часа до 1 денонощие след процедурата. Постепенно зачервяването избледнява и настъпва лекостепенно излющване на повърхностния слой от мъртви клетки, образували се в резултат на извършената процедура.

При дълбокия пилинг непосредствено след процедурата кожата е умерено зачервена и постепенно започва да се уплътнява, като до 36 часа се оформя пигментирана “кора”, която постепенно се напуква и излющва от повърхността на кожата под формата на люспи.

Независимо от дълбочината на пилинга е важно през целия възстановителен период да се нанася слънцезащитен крем с максимално висок фактор. Използването на слънцезащита поне един месец след процедурата ще предпази от появята на хиперпигментации. За по-бързото възстановяване на кожата след самата процедура се нанася епителизиращ крем, предписан специално за Вас от Вашия лекуващ лекар.

Заповядайте на консултация с Д-р Яворова, за да разберете дали тази процедура е подходяща за Вас! Провеждането на консултация с лекар е задължително преди извършване на процедура.